יום שבת, 24 בפברואר 2018

ספר על קורותיו של יהודי גרמני - בעמק האדר
ספרו של מיכאל דימור הוא מסכת מדהימה של עובדות ובדיה גם יחד, המשרטטות את תולדות חייו של סבו, מוריץ (בספר–גולדברג), שנולד במדינת הסן בגרמניה והתמודד עם תהפוכות הגורל שפקדו את יהודי אירופה במחצית הראשונה של המאה העשרים.

בתחילת הספר (פרולוג) אנחנו פוגשים את מוריץ כשהוא מבוגר, גר לבד, כבר 10 שנים ללא אשתו וביתו, מהם נאלץ להפרד אז. נאמר שהוא היהודי האחרון בנפה. עוד מוזכרים שכניו, משפחת הארטמן, שדואגים לו עם אוכל, כיוון שהוא בתור יהודי לא מקבל תלושי מזון.

לאחר מכן, בפרק הראשון, אנחנו מתחילים להכיר את מוריץ הנער בן ה-15, את משפחתו ועל הכפר בו מתגורר שנמצא במדינת הסן בגרמניה. מוריץ עוזר למשפחתו בעבודה, כיוון שאביו לקה בלבו ובקרוב, לאחר סיום הלימודים, אמור להכנס לעסקי האטליז המשפחתי, אך בעצם חולם על הקמת להקה עם חבריו, שאינם יהודים. 

הספר מספר את קורותיו של מוריץ גולדברג, ששירת בצבא החובה הגרמני ולחם במלחמת עולם הראשונה, התחתן בנתיים, מתגרש ומתחתן שנית עם אישה גרמניה.
בתקופת מלחמת העולם השניה, נותר בנפרד ממשפחתו ושרד, בעזרת תמיכה מחבריו הגרמנים.

נכדו של מוריץ, מיכאל דימור, הוא מחבר הספר.
מיכאל נחשף לסיפורו של סבו רק בשנים האחרונות, במהלך טיול שורשים בגרמניה. תחנות חייו של מוריץ וקורותיו במהלך שתי המלחמות, התגלו למחבר הודות לארכיונים המסודרים שהשתמרו ולכמה גרמנים מסורים שפגש, שהכירו את סבו וחלקו עם נכדו את סיפורו.

עלילת הספר בדיונית אך מבוססת על דמויות אמתיות ומקרים שהיו. הספר מלווה את חייו של מוריץ גולדברג ומתאר את הלבטים, השאיפות, החלומות והמאוויים אותם הוא חווה בכל שלב ושלב בחייו, כנער מתבגר, כצעיר וכמבוגר בעל משפחה.

 ברקע, נחשפים הקוראים לחיי הקהילה היהודית, לקשרים ההדוקים בין הגויים והיהודים, לקרע שנוצר עם עליית המפלגה הנאצית לשלטון וליכולת ההישרדות המדהימה של יהודי אחד, אך גם לסולידריות האנושית, באחת התקופות הסוערות והקשות של האנושות בתקופה המודרנית.  

"בעמק האדר" מאת מיכאל דימור, הוצאת epublish. 
220 עמודים.
מחיר: 68 ש"ח לספר מודפס, 37 ש"ח לעותק דיגיטלי.
ניתן להשיג באמצעות אתר ההוצאה, כאן


  לעדכונים מהבלוג מוזמנים להרשם עם המייל וללחוץ לייק בדף הפייסבוק:אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...