יום רביעי, 17 בינואר 2018

ספרי ילדים שונים שמשלבים את דמויות המשפחה"נשיקות הקסם של אימא" מאת ד"ר דינה כץ-שוסטר
את הסיפור מספר גיא, הוא מדבר ישירות אל הילדים ומציג את עצמו. הוא מספר שהוא ילד שובב מאוד, שאוהב להשתולל ולפעמים גם נופל, אבל הוא רוצה לספר לנו על קסם, שבעקבותיו הוא כבר לא בוכה אלא מתגבר .


זהו קסם שעובר במשפחה.

בפעם הראשונה שאמו של גיא הפעילה את הקסם, הוא נפל מהאופניים וקיבל מכה חזקה בברך. אמו אמרה "יש לי נשיקות קסם". 

גיא הוא ילד חכם, הסיפור לא מתואר בצורה תמימה וילדותית. "חשבתי שאמא קצת השתגעה, אבל עצמתי עיניים, בעיקר כי לא רציתי להעליב אותה."

גיא מתוודא שאכן ה"קסם" הזה עובד. ומה יקרה כשגיא יהיה לבד, הרי הוא נופל הרבה פעמים? 

בהמשך גיא מספר כיצד הוא הצליח ללמוד להפעיל את ה"קסם" בעצמו, להתגבר בכוחות עצמו על כאבים שנובעים מהמכה, ואלי גם על דברים אחרים, וכל זאת מבלי באמת להיות קוסמים, והוא בטוח "שגם אתם יכולים". 
"נשיקות הקסם של אימא" מאת ד"ר דינה כץ-שוסטר, בהוצאת ספרי ניב, נועד להעצים ילדים וגם מבוגרים וללמד אותם להשתמש בכוח הדמיון ובכוחה של האהבה כדי לרפא מכאובים. 

אם רק נאמין, כולנו יכולים להיות קוסמים. הספר נולד מתוך הבנה עמוקה שיש בכוחה של ההורות להעצים כל ילד ולהקנות לו כישורים ויכולות שיסייעו לו לאורך חייו.

את הספר מלווים איוריה של טלי עמית שעוטפים את דמותו של גיא בצבעים רכים ונותנים לכל אירוע המתואר בספר רקע ייחודי שמתמקד בסיפורו של גיא ומציג לקוראים הצעירים את הנסיבות השונות המתוארות בו.

הספר מיועד לילדים בגיל הרך וגם לאימהות שבדרך ולהורים בכלל. 


ד"ר דינה כץ-שוסטר (49), נשואה ואם לשני בנים ובת. תושבת רעננה, פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה בעלת ניסיון עשיר ורב שנים בטיפול בילדים, נוער ומבוגרים ובהדרכות הורים. בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך מיוחד מאוניברסיטת תל אביב ותואר שלישי במסלול ישיר לדוקטורט מאוניברסיטת בר אילן. עבדה כ-15 שנה כפסיכולוגית קלינית בכירה ומדריכה במרכז החינוכי טיפולי "נווה צאלים" לבני נוער הסובלים מהפרעות נפשיות מורכבות. ד"ר דינה כץ-שוסטר מספרת ש"הספר נכתב מתוך הבנה עמוקה של כוחה של ההורות הן במודלינג והן בתהליכי הפנמה עמוקים. הילד לומד מתוך צפייה וחוויה ישירה עם ההורה מיומנויות שמופנמות והופכות להיות שלו. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בשאלה איך מודל הזוגיות של בני עשרים קשור לזוגיות ההורים בה צפו וליחסיהם הממשיים עם אימא ואבא בילדותם. בתחילת החיים ההורים משמשים ספקי צרכים פיזיים, אך גם נפשיים – כגון הרגעה, ויסות. כשחוזרים על הפעולה שוב ושוב יכולות ההרגעה, הוויסות ויכולות נוספות נטמעות בילד והן הופכות להיות חלק ממנו. ההורים מדברים אל התינוק במילים מרגיעות ובהמשך מילים אלה הופכות להיות שלו, והוא יוכל להשתמש בהן בכוחות עצמו. ההורים משמשים מודל לילדים בכל מישורי החיים. הורים שאינם נתקפים בהלה מול מצוקה - נפילה או מחלה של הילד מלמדים אותו שהבהלה מיותרת והמצב בשליטה. 
"נשיקות הקסם של אמא" מאת ד"ר דינה כץ-שוסטר. איורים: טלי עמית. הוצאת ספרי ניב, 21 עמודים. 
מחיר לצרכן 62 ש"ח
להשיג בכל חנויות הספרים

אבא קיפוד מאת מאת רוני שטיינברג
 

הספר אבא קיפוד מספר על אבא שלא אוהב להתגלח והופך להיות כמו קיפוד, בעיני ביתו.

"מי זה הקוסם שהפך אותך לקיפוד? מה לעשות שתחזור להיות אבא? מה הסוד? אבא צוחק ומחבק חזק, חזק מאוד."

הילדה מתארת את הקוצים כשאבא מנשק אותה בפנים. הילדה מנסה לשכנע ולבקש מהאבא להתגלח, כל זה בתיאור על קיפוד, ששולחים לנוח בעליית הגג ועודכשלבסוף אבא מתגלח, זה מרגיש מעט שונה והילדה לא בטוחה שהיא אולי אפילו מתגעגעת לקוצים ולקיפוד שהיו, אבל בעצם אוהבת את אבא שלה, כך או כך.


אהבתי איך שהספר מתאר את היחס הקרוב והאוהב בין בת לאב שבא לידי ביטוי בחיבוקים ונשיקות.הכל קורה "ברוח טובה", הדמיון המקסים של הילדה שמשווה את הקוצים לקיפוד, המשפחה שצוחקת יחד איתה.לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים והססגוניים של ילנה סולוביי שמאירה בשלל צבעים את הסיפור ומוסיפה לייחודיות שלו.


רוני שטיינברג מספר: "הספר 'אבא קיפוד' נוצר בהשראתה של בתנו הבכורה ספיר ובשיתוף פעולה מלא ונהדר של מיכל אשתי. כשחיבקתי ונישקתי את ספיר העירה לי על הזיפים ואמרה: "אבא, הקוצים שלך דוקרים. אתה אבא קיפוד". האמירה הזו התחברה לי באופן אוטומטי עם הזיפים של אבי שבילדותי הם היו קוצים בעיניי. מכאן התגלגל הסיפור ונוצר הספר"."אבא קיפוד" מאת רוני שטיינברג. איורים: ילנה סולוביי. הוצאת הספרים "מדיה 10", עמודים לא ממוספרים. 
מחיר לצרכן 59 ₪
להשיג בכל חנויות הספרים
המגירות של סבא מאת שמואל צור

הספר "המגירות של סבא" מכיל 10 סיפורים ושירים קצרים, שעוסקים בנושאים מחיי היום-יום של ילדים

כל אחד מהם מעביר מסרים וערכים של חברות ושיתוף, אהבה ואכפתיות, דאגה לזולת ועוד.

 


הספר נפתח בהקדמה קצרה וקסומה שנדמה שילדים ימהרו להזדהות עם תוכנה וכותרתה: המגירות של סבא. ההקדמה מתארת את חדרו של סבא שמואל ומתמקדת במקום ממנו מגיעים כל הסודות שסבא שמואל מכיר: ארון המגירות בחדרו. בין שולחן הכתיבה לכוננית הספרים בתוך ארון ישן וכבד, שוכנות מגירות בגדלים שונים המכילות קסמים שרק סבא מכיר ויכולים להפוך לסיפור או לשיר, לצעצוע, חיית מחמד, חלום או זיכרון ישן. סבא פותח תשע מגירות שונות המכילות שירים, סיפורים וזיכרונות ומציג את תוכנן לקוראים הצעירים.

את השירים והסיפורים מלווים איוריו הצבעוניים של דני קרמן, מבכירי המאיירים הישראלים, אמן הקו והצבע.

שמואל צור, שופט בדימוס, לשעבר שופט בבית הדין הארצי לעבודה, אב ל- 3 ילדים וסב לתשעה נכדים (שישה בנים ושלוש בנות), מהלך עם הילדים והוריהם אל המגרות הנכונות ברגישות ובלשון בהירה ומדויקת. שמואל כיום חבר בוועד המנהל של המרכז למוסיקה בירושלים וחבר מועצת המועצה לשימור אתרי מורשת. צור הוא גם מוסיקאי חובב, נגן קלרינט, ומנגן מזה שנים רבות בתזמורת קלסית והרכבים של נגנים חובבים. רוכב על אופני הרים, צועד בשביל ישראל, אוסף בולים ("הצלחתי להדביק גם את אחד הנכדים בחיידק זה") ואוהב – למרות הביקורת - את הארץ הטובה והיפה שלנו".
הספר מתאים לילדי גן וילדי בית ספר בכיתות נמוכות. הוא מנוקד ומודפס בפונט המתאים לילדי ראשית הקריאה.

 
"המגרות של סבא"  מאת שמואל צור.  איורים: דני קרמן.  
טפר הוצאה לאור, 80 עמודים,
מחיר לצרכן 69 ₪
להשיג בכל חנויות הספרים וכן בחנות המקוונת של ההוצאה: http://www.teper-p.co.il/


סבתא באה לגן, איזה בלגן מאת ד"ר עיינה פרידמן

ספר הילדים "סבתא באה לגן, איזה בלגן" מאת ד"ר עינה פרידמן הוא סיפור משעשע ומחמם לב, של יחסי סבתא ונכדתה. 

בסיפור, הסבתא תורמת מזמנה ומהידע המקצועי שלה כאמנית לילדי הגן. כשסבתא דבורה מגיעה לגן, היא עמוסה בכל טוב: מכחולים, דפים וצבעים. נוצות של טווס ושאריות בדים. מקלות אכילה, שברי צעצועים... ומיד היא מתחילה לעבוד. היא מניחה את הכל על שולחנות העבודה וביחד עם הילדים מכינה מסיכות ותאטרון בובות. הם לא שמים לב שהצבעים והדבק נשפכים והילדים, הבגדים, בעלי החיים מפינת החי והגן מתלכלכים. הגננת שולה מגייסת את הילדים להחזרת הסדר והניקיון בגן לקדמותם.כשהכול נקי ומסודר סבתא דבורה מציעה שיכינו לסוף השנה הצגה להורים בתאטרון הבובות שבנו והגננת שולה והילדים, שנהנו מהחוויה, מזמינים אותה לשוב לבקר בגן.
לא מעט נכתב על הייחוד הטמון בקשר הבין דורי הזה המאפשר לשני הצדדים לחוות את תפקידי המבוגר והילד באופן מעט שונה מזה הנחווה במסגרת המשפחה הגרעינית. בעידן בו הורים רבים נאלצים לעבוד שעות רבות, זקוקים הילדים למערכת תמיכה נוספת, אותה מטיבים הסבים והסבתות להעניק, באופן המאפשר לילדים לחוות את העולם סביבם בדרכים נוספות, ומאפשרות להם לרכוש כלי ביטוי חדשים.

הספר הפונה לילדי הגן מלווה באיוריה של הילה דאבי, אשר צבעיהם העזים מושכים את העין ומצליחים להעביר בדרך בלתי אמצעית משהו מטבעה של סבתא דבורה.

ד"ר עיינה פרידמן, הינה אמנית רב-תחומית ואוצרת תערוכות אמנות. מרבית התערוכות שאצרה היו בעלות מסרים חברתיים. במקביל לעבודתה כאמנית וכאוצרת תערוכות אמנות, כותבת עיינה ספרי ילדים העוסקים במצבים מורכבים בחייהם של ילדים בארץ ובפרקים מתולדות העם היהודי. "סבתא באה לגן, איזה בלגן" הוא ספר הילדים העשירי שכתבה.

עיינה פרידמן מספרת: "הכתיבה לילדים החלה לאחר המעבר ממגורים בירושלים לרמת גן, ובקירבה לנכדים. המפגשים עימם בשבתות הולידו את הסיפורים שחלקם הם תוצאה של חוויות מהגן שסיפרו הנכדים. לאורך התקופה התנדבתי פעמים אחדות לשעת סיפור ופעילות בגני הילדים, וכן במחלקות ילדים בבתי חולים. הילדים בבתי החולים מקבלים ספר במתנה לאחר שעת הסיפור.

"סבתא באה לגן, איזה בלגן" מאת ד"ר עיינה פרידמן. איורים: הילה דאבי.
הוצאת הספרים "אוריון", עמודים לא ממוספרים, מנוקד. 
מחיר לצרכן 49 ש"ח. 
להשיג בכל חנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il* מזמינה אותכם להצטרף גם לקבוצת הפייסבוק "משחקים וספרים מומלצים לילדים" כאן.

 לעדכונים מהבלוג מוזמנים להרשם עם המייל וללחוץ לייק בדף הפייסבוק:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...